Izrada slikovnice o Jemeršiću

Nakon što su sastavili tekst za slikovnicu, vrijedni su učenici u sklopu školskog projekta na istoimenoj izvannastavnoj aktivnosti „Otkrijmo Jemeršića“ započeli s izradom slikovnice o Jemeršiću. Kombiniranjem različitih tehnika, a većinom tehnike kolaža, papirić po papirić nastaje skromno djelo putem kojega se nadamo da će sljedeće generacije djece na lakši, zanimljiviji i njima prilagođen način moći saznati mnogo toga o Ivanu Nepomuku Jemeršiću.

🔸 🔸 🔸

Jeste li znali da je i Jemeršić jako volio knjige? Ne samo da je bio visoko obrazovan i načitan, već je s vremenom počeo i sam pisati. Prema podacima povjesničara V. Herouta uz Jemeršićevo je ime u razdoblju od 1984. do 1914. g. vezano 13 djela koja obrađuju različite teme.

Više o Jemeršićevim djelima pročitaj u nastavku ⬇️ ⬇️ ⬇️

Prvo je djelo Majka u radu za Boga i Hrvatsku, tiskano 1894. g., ali je zbog velikog interesa čitateljstva već sljedeće godine došlo do objavljivanja drugog izdanja. U tom se djelu obraća majkama s puno produhovljenih riječi i naglašava važnost „roditeljske kuće kao prve škole, a majke kao prve učiteljice“.

Godine 1895. Jemeršić je objavio Temeljne istine objave Božje i razum vjeri i znanosti, tematikom namijenjenu užem krugu čitateljstva, tj. onima koji se interesira odnos vjere i znanosti.

Godine 1896. izašlo je prvo izdanje knjige Bog i Hrvatska koje u određenom smislu objedinjuje prethodna dva djela. U jednom dijelu knjige Jemeršić povezuje majčinsku ljubav s ljubavlju prema domovini, također prvi put piše o svojoj ljubavi prema Hrvatskoj i snu o njezinoj slobodi.

U godini 1898. slijedi Iz života u život, kojom nastoji ostaviti vrijedne pouke za život čitatelja. Nakon nje objavljeno je jedno od najčitanijih i najprevođenijih Jemeršićevih djela: Hrvatski narod, koje je posvetio hrvatskom seljaku.

1899. g. izašla je knjižica pod imenom Hrvatski narod i povijest Kraljevine Češke, koja je zapravo prijevod istoimene češke knjige Václava Vladivoja Tomeka.

U vrijeme tamnovanja napisao je knjigu Bez slobode u kojoj doznajemo kako je doživio ta događanja, te Kopnom i morem na Plitvička jezera koju je tiskao nakon izlaska iz zatvora 1904. g.

Nakon sudjelovanja 1908. u prvom hrvatskom narodnom hodočašću u Lourdes (Lurd) izlazi knjiga Hrvati u Lurdu u kojoj opisuje hodočašće koje je za njega od posebnog značenja. Naime, nakon žarkog širenja pobožnosti Majci Božjoj Lurskoj u vlastitoj župi, 1889. g. uspio je i postaviti poseban oltar Majci Božjoj, a sljedeće godine i prigraditi k crkvi kapelicu u koju se taj oltar smjestio.

Godine 1914. objavljuje svoje posljednje djelo Hrvati u Rimu, u kojem je opisao put hrvatskih hodočasnika 1913. g. u Rim.

Zanimljivo je kako je Jemeršić sredstvima od prodaje knjiga sagradio vilu Živila Hrvatska u Peratovici kraj Grubišnog Polja, a iz knjige utisaka saznajemo kako su posjetitelji imali samo riječi pohvale i zahvale za Jemeršićev rad.

objavio: Manuela Iveković   datum: 9. 11. 2023.

« Svibanj 2024 »