2018-03-21 08:30:39

POSJET BIBLIJSKO-ARHEOLOŠKOM MUZEJU U CERNIKU

U subotu 17. 3. pod vodstvom vjeroučiteljice s. Ivanke Ivanković te vjeroučitelja Dražena Valentića i Duška Jelaša, učenici petih i šestih razreda posjetili franjevački samostan sv. Petra u Cerniku. Cilj je bio upoznavanje Biblije kroz razgledavanje izložaka biblijske arheologije i replika biblijskih rukopisa te prijevoda iste.

Inače, Biblijsko-arheološki muzej u Cerniku je 2005.godine osmislio fra Tomislav Vuk dugogodišnji profesor na Fakultetu za biblijske znanosti i arheologiju u Jeruzalemu. Njegova intencija je bila da u svome rodnom mjestu osmisli sadržajno bogat i vrijedan kulturni prostor po kojemu će se Cernik pamtiti. Za svoj trud i požrtvovnost dobio je brojna priznanja.

Učenici su mogli vidjeti odlomak iz svitka Tore te replike biblijskih rukopisa na hebrejskom, aramejskom i grčkom kao i replike biblijskih prijevoda; Vulgatu i Septuagintu. Tamo su također značajnije prijevodi Biblije na hrvatski jezik, koji svjedoče o ucjepljivanju Božje riječi u naš jezik i kulturu. Svojevrsni raritet je i najmanja Biblija na svijetu. Izložene su i liturgijske knjige poput lekcionara, evanđelistari i misala. U drugoj prostoriji, na temelju izloženih predmeta biblijske arheologije, učenici su mogli steći spoznaju o životu ljudi od paleolitika, preko Isusova doba, do arapskog vremena. Također su mogli steći i uvid u činjenicu da je Isus Krist bio i konkretna povijesna, ljudska osoba, a ne tek jedan u nizu izmaštani mit. Na slikama su mogli uočiti biblijska mjesta, poput Betlehema, Nazareta, Kafarnauma i Jeruzalema. U župnoj crkvi sv. Petra gvardijan samostana fra Vjenceslav Janjić ispričao o njenoj povijesti, spominjući podrijetlo imena Cernik, okupljanje oko čudotvorne lipe u vrijeme turskih osvajanja te posjet blaženog Augustina Kažotića Cerniku. Uslijedilo je i razgledavanje knjižnice koja se s pravom ponosi s preko pet tisuća naslova te dvjema inkunabulama: Govori M. T. Cicerona iz 1487. i djelom sv. Aurelija Augustina.

U drugom dijelu stručne ekskurzije učenici su posjetili Državnu ergelu gdje su bili oduševljeni pitomim i lijepim životinjama, konjima Lipicancima. Saznali su da Hrvatska posjeduje trećinu od ukupnog broja Lipicanaca u svijetu. Da je vrijeme bilo ljepše vjerojatno bi im se pružila prilika i za jahanje, ovako su im bili dragi i suveniri. Uslijedio je predah za ručak, a nakon toga sat vremena kupanja u Toplicama Lipik te povratak kući. Smatram kako se ovakav vid učenja učenicima pokazao dinamičnim i korisnim.

U Grubišnom Polju, 20. 3. 2018. Duško Jelaš

FOTOGALERIJA


Osnovna škola Ivana Nepomuka Jemeršića Grubišno Polje