PREDAVANJE ZA 1., 3. I 4. RAZREDE

OPREZ - ORUŽJE I MINE

Danas nas je posjetio umirovljeni pukovnik Hrvatske vojske, gospodin Mirko Rukavina. Održao je predavanje na temu Minska i eksplozivna sredstva učenicima 1., 3. i 4. razreda.

Naime, Udruga hrvatskih branitelja – dragovoljaca Domovinskog rata izradila je pod nazivom „Ukrotimo snagu“ program povećanja opće sigurnosti građana. Uz prepoznatljiv slogan: „Promijenimo našu svijest kako bi povećali opću sigurnost građana“ program „Ukrotimo snagu“ odobren je od Ministarstva branitelja.

Postupno učenje osnovnih lekcija o sigurnom rukovanju vatrenim oružjem, te jednostavna objašnjenja i iskreni odgovori na uobičajena dječja pitanja pomoći će pri uklanjanju vela tajanstvenosti koje obično ide uz oružje.

Pukovnik Rukavina učenike je upozorio da se uvijek prema oružju odnose kao da je napunjeno, da oružje uvijek mora biti usmjereno u sigurnom smjeru, da do trenutka zahvata cilja, odnosno usmjeravanja oružja u smjeru cilja, kažiprst ruke s kojom se okida oružje uvijek mora biti vidljivo odmaknut od okidača i branika okidača te ako nije u uporabi, oružje uvijek treba biti ispražnjeno i pravilno pohranjeno tako da nije dostupno djeci i neovlaštenim osobama.

Učenici su zapanjeno slušali te gledali u izloške koje im je pukovnik pokazivao. Također, konstantna zapitkivanja bila su prisutna. Nadamo se da će ovo predavanje biti poučno te da će učenike naučiti da ne diraju oružje, da se udalje i da obavijeste odrasle.

objavio: Ana Delić Jančar   datum: 25. 10. 2016.